İzmir siyasetinde ‘İdlib’ polemiği

İzmir siyasetinde ‘İdlib’ polemiği

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in mesajlarına tepki gösteren AK Parti kanadına; İl Başkanı Yücel’den tepki geldi. Yücel; “Belediye Başkanımızı hedef göstermesi, AKP’nin yıllardır uyguladığı “Karşıtlık üzerine, kamplaşma, kutuplaşma ve hedef gösterme üzerine” yapmış olduğu siyaset anlayışının tipik bir örneğidir” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye BaşkanıTunç Soyer‘in; İdlib’ten peş peşe gelen acı haberlerin ardından yaptığı açıklama sonrası; AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’dan sert tepki gelmişti.

Bu tepkilerin ardından CHP İzmir İl Başkanıı Deniz Yücel, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla AK Parti kanadından gelen açıklamalara sert sözlerle yanıt verdi. Yücel mesajında, “AKP’li yetkililerin Büyükşehir belediye başkanımız Sn. Tunç Soyer’in gayet insani ve evrensel değerler çerçevesinde yapmış olduğu açıklamayı farklı yerlere çekerek, Büyükşehir Belediye Başkanımızı hedef göstermesi, AKP’nin yıllardır uyguladığı “Karşıtlık üzerine, kamplaşma, kutuplaşma ve hedef gösterme üzerine” yapmış olduğu siyaset anlayışının tipik bir örneğidir” ifadelerini kullandı.

İşte Yücel’in açıklaması: 

Bugün ülkemiz ve milletimiz, kahramanca vatani görevlerini yaparken son bir ay içinde şehit düşen 53 Mehmetçiğimiz nedeniyle derin bir acı içerisinde… Ancak birileri hala şehitlerimiz üzerinden siyaset yapma derdinde. AKP’li yetkililerin Büyükşehir belediye başkanımız Sn.Tunç Soyer’in gayet insani ve evrensel değerler çerçevesinde yapmış olduğu açıklamayı farklı yerlere çekerek, Büyükşehir Belediye Başkanımızı hedef göstermesi, AKP’nin yıllardır uyguladığı “Karşıtlık üzerine, kamplaşma, kutuplaşma ve hedef gösterme üzerine” yapmış olduğu siyaset anlayışının tipik bir örneğidir.

Vatanını seven, milletini seven, bayrağını seven, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden herkes, “Yurtta barış, dünyada barış” diye haykırmalı. Maceracı dış politikanın ve hamasetle yürütülen siyaset anlayışının ülkemize fayda sağlamadığını artık herkes görmeli.

Şunu herkes bilsin ki, Suriye tezkeresi bir savaş tezkeresi değildir. Suriye tezkeresi TSK’ya terörist unsurlara karşı sınır ötesi operasyon yetkisi veren bir tezkeredir. Bu yetkinin kötüye kullanılmaması ve Mehmetçiğin göz göre göre ateşe atılmaması gerekir. Tezkerenin genişletilmesi meclisin iradesi olmadan mümkün değildir.

SOYER NE MESAJ VERMİŞTİ? 

Açıklamasında Soyer, “Türkiye’nin içine kapanmış, dünyayla kavgalı bir konumda olmasını kabullenemiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün bize gösterdiği yolda, nefesimiz yettiğince “yurtta sulh, cihanda sulh” demeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

AK PARTİ CEPHESİNDEN GELEN TEPKİLERAK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ise, Soyer’e yanıt olarak; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, işi gücü bırakmış; içerde ve dışarda terörü yok etmek için verdiğimiz her mücadeleye karşı çıkmanın kitabını yazıyor” ifadelerini kullanırken, ve Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da “Sayın Soyer, bilmediği konularda daha fazla konuşup milletimizin hassasiyetlerini hafife almaktan vazgeçmeli ve asıl işi olan İzmir’e bakmalıdır!” mesajını vermişti.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir