Endişe büyüyor: İzmir’de son durum

Endişe büyüyor: İzmir’de son durum

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüse karşı, her geçen gün endişe büyüyor. İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Op. Dr. Lütfi Çamlı; İzmir genelinde çok fazla olgu olduğunu ifade ederek, sonucu pozitif çıkan bir vakanın olmadığı belirtti. Öte yanda Çamlı; hastane ekipmanlarının yetersizliğine vurgu yaptı.

Dün gece saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’, yaptığı paylaşımla Türkiye’deki vaka sayısının 49’a ulaştığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları bu konuda gerekli önlemleri alarak, vatandaşları da bilinçlendiriyor.

Ortaya çıkan korona vakalarının henüz hangi şehirde olduğu belirsizliğini korusa da İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Op. Dr. Lütfi Çamlı; İzmir’de şu an kanıtlanmış bir vaka olmadığını ifade etti.

“ÇİĞLİ’DE, EGE ÜNİVERSİTESİ’NDE VE YEŞİLYURT’TAKİ OLGULAR…”

Op. Dr. Çamlı; Ben TV’ye yaptığı açıklamada; “Bizim bildiğimiz, İzmir’de şu an için kesinleşmiş bir vaka yok. Çok kesinmiş gibi konuşulan olgular oldu Ege Üniversitesi’nde, Çiğli’de, Yeşilyurt’ta ama bunların hepsi negatif çıktı. Ama bu negatifliklere de ne kadar güvenebiliriz? Bu testlerin de yüzde 100 bir güvenirliliği yok.ama şu an için testi pozitif çıkan bir olgu yok İzmir’de” dedi.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasının ardından, özellikle sosyal medya üzerinden vaka sayısının çok daha yüksek olduğu yönündeki paylaşımlara da değinen Çamlı; “Ben şu an kalkıp 2 bin desem, kim yalanlayabilir ya da doğrulayabilir? Şu an için bakanlığın açıkladığı verilere inanmak zorundayız. Sorumluluk onlarda. Sonuçta bizim yapmamız gerekenler önemli” ifadelerini kullandı.

“CİDDİ BİR EKİPMAN AÇIĞI VAR”

İzmir’de virüse karşı alınan önlemlerin yetersizliğine de vurgu yapan Çamlı; “Hastanelerle görüştüğümüzde ciddi bir ekipman açığı olduğunu görüyoruz. Özellikle sağlık çalışanı arkadaşlarımızın korumasız olduğunu düşünüyoruz. Bunlar korona virüslü insanlarla ilk karşılaşacak ve en büyük risk altındaki grup. Ve bu grubun ayakta durması gerekiyor. Çünkü savaşacak olan askerler sağlık çalışanları. Bunların dik durması lazım. Çok faza korona hastası ile karşılaşacaklar ama ciddi bir korunmanın olduğu yönünde çok fazla bir geri bildirim yok. Hastanelerde koruyucu kit olabilecek; maske, korona gözlüğü, gerekirse bir takım özel kıyafetler vs vs bunlar şu an için yeterli sayıda değil ve bir çok hastenede yok. Bunlar stokta çıkmıyor mu, yoksa bir eksiklik mi var bunlar belirdi. Bakanlıktan gelen birtakım açıklamalar var ama işleyişe baktığımızda onu göremiyoruz.” şeklinde konuştu.

“KORONA KOMİTESİ KURULMALI”

Hastanelerde enfeksiyon komiteleri var ama mutlaka bir korona salgınıyla mücadele komitesinin oluşturulması ve şehir içinde organizasyonun yapılması gerekir. Diyerek sözlerine devam eden Çamlı; “Sadece Sağlık kuruluşları değil; meslek örgütleri, tabip odası, belediyelerin katılacağı bir organizasyonun yapılması gerekiyor. Bu çok yönlü bir iş.” dedi.

İzmir’deki hastanelerin yoğun bakım kapasitesine ilişkin de açıklama da bulunan Çamlı; “Elektif ameliyatların yapılmaması gerekiyor. Tamamen koronaya yönelik bir stratejiye dönülmesi gerekiyor. Acil vakaların dışında, hayati önem taşıyan olguların ameliyatların ertelenmesi gerekiyor. Polikliniklere hasta yığılmasının azalması lazım. Hastanelerdeki yoğunluk azalır, olabilecek korona vakalarının da azalmasını sağlar. Bu sosyal izolasyon konusu çok önemli. Camilerde ibadetler bile yasaklandı. AVM’lere girişler, sinemaların kafelerin kapatılması bunlar gerçekten yapılması lazım.” dedi.

“BU VİRÜS ANİ SOLUNUM SIKINTISI OLUŞTURUYOR”

Özellikle İtalya’da çekildiği söylenen ve hastaların boğularak öldüğü yönünde içeriklerin paylaşıldığı videolara dair de konuşan Çamlı; solunum cihazlarının öneminde değindi. Çamlı; “Ağır solunum yetmezliği ya da ani solunum sıkıntısı oluşturuyor bu virüs. Ve bu hastalar solunum cihazlarına bağlanıyor. Onun için de yeterli sayıda solunum cihazı olması lazım. Yoğun bakım kadar bu da önem arz ediyor. Ağır bir zatüreye dönüyor olay ve bir solunum sıkıntısı ortaya çıkıyor. Solunum cihazlarınınyeterli olması lazım. Solunum cihazları belki var ama buna ihtiyaç belki bin hatta on binlerce olunca burada sıkıntı çıkabilir. Hazırlıkların yapılması lazım” ifadelerini kullandı.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir