En riskli ilçelerde 1. sırada yer alıyordu

En riskli ilçelerde 1. sırada yer alıyordu

Michigan Üniversitesi’nden Sağlık Ekonomisi Uzmanı ve MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer’in açıkladığı İzmir’deki ilçelerin risk haritası, endişeye neden oldu. En riskli ilçe olarak açıklanan Karabağlar’da ise, belediye Başkanı Selvitopu; gerekli önlemlerin alındığını ve her yerde riskin aynı oranda olduğunu ifade etti.

Dün gerçekleşen Korona virüs Bilim Kruulu Toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul’dan sonra en çok vaka sayısı ve ölüm oranının görüldüğü ilin İzmir olduğunu ifade etti. Bakan Koca’nın açıklamalarının ardından, hangi ilçelerde virüs salgının daha yoğun olduğu merak edilirken, bir açıklama da Michigan Üniversitesi’nden Sağlık Ekonomisi Uzmanı ve MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer’den geldi.

İstanbul’da en riskli ilçeler üzerine bir analiz yapan Başer; İzmir ile ilgili olarak da İzmir’in en sıkışık bölgesi olması nedeniyle Karabağla’da riskin çok daha yüksek olduğunu ifade etti.

Başer’in yaptığı açıklamalar sonrası, endişe hakim olurken, net açıklama Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’ndan geldi.

RİSK HER YERDE

Bu tür yorumların gelişigüzel yapılmaması gerektiğini ifade eden Selvitopu; her yerde aynı oranda riskin olduğunu ifade etti.

Ben Haber’e özel açıklamalarda bulunan Selvitopu; “Biz Karabağlar’da belediye olarak üzerimize düşen bütün çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bakanlıktan gelen, alınacak önlemlerle ilgili çalışmalar harfiyen yerine getiriliyor. Elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Pazar yerlerinde, parklarda, gerekli önlemler alınıyor. Belediye binasında da giriş ve çıkışlar kontrollü ve randevulu sisteme geçildi. Halkın yoğun olduğu yerlerde her türlü önlem alınıyor. Burada vatandaşların özellikle dikkat etmeleri lazım, sokağa çıkmamaları lazım” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer’in de sıklıkla dile getirdiği ‘sokağa çıkma yasağı’nın getirilmesi gerektiğine vurgu yapan Selvitopu; “Sokağa çıkma yasağı getirilmeli. En riskli haftalar deniyor. Bu süreç içinde sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi daha doğru olur. En azından bu risk geçene kadar” dedi.

Karabağlar’da vaka yada can kaybına ilişkin ellerinde bir rakam olmadığını da sözlerine ekleyen Selvitopu; “Hasta sayısı var mı yok mu bize gelen resmi rakamlar yok. Ama biz elimizde geleni yapıyoruz, daha da yoğun çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir